Charakterystyka Jonatan Lwie Serce

Charakterystyka Jonatana Lwie Serce

Głównym bohaterem powieści ,, Bracia Lwie Serce ''  Astrid Lingred był trzynastoletni Jonatan Lew . Określano go, że był  „wybitnie pięknym młodzieńcem, szczupłej budowy, o jasnych włosach i ciemnoniebieskich oczach”.

Jedna z ciotek, twierdziła, że wygląda jak królewicz z bajki. Jego włosy błyszczały zupełnie jak złoto, miał ciemno-niebieskie, cudne oczy, bardzo świecące, śliczne, białe zęby i całkiem proste nogi. Był  miły i silny, wszystko potrafił, wszystko rozumiał, był najlepszy w klasie i wszystkie dzieci z podwórza biegały za nim wszędzie, gdzie szedł, i chciały być z nim, a on obmyślał im różne zabawy i chodził z nimi na różne wyprawy pełne przygód. Jonatan opowiadał po powrocie do domu swojemu bratu o wszystkim, co robił, co widział, słyszał czy przeczytał. Jonatan też spał w kuchni, na łóżku, które przynosił wieczorem ze składziku. A jak już leżał, dalej opowiadał choremu  bratu bajki i różne historie. Był troskliwym i pełnym oddania bratem. Czasem Jonatan wstawał w środku nocy i robił  Karolowi wodę z miodem na złagodzenie kaszlu.

Jonatan był bardzo odważny w czasie pożaru wyniósł brata z domu i wyskoczył przez okno. Poświęcił swoje życie, aby uratować brata z pożaru. Był odpowiedzialny i bardzo dojrzały. Zawsze starał się chronić brata. Greta Andersson,  nauczycielka ze szkołay,  nazwała go Jonatanem Lwie Serce.

W Nangijali słynął z odwagi oraz poświęceniu w walce z Tengilem. Razem z Sofią przygotowywał plan odzyskania wolności przez mieszkańców Doliny Dzikich Róż.  Gotowy był na śmierć, aby uratować Orwara  oraz zagrzewał mieszkańców Doliny Dzikich Róż w walce z tyranem. Dzięki wyjątkowej odwadze oraz sile i mądrości  udało mu się  zniszczyć potwora Katlę. Twierdził, ze ostateczną walką z Tengirem musi stoczyć Orwar, ponieważ on nie nadaje się do zabijania.Miał zbyt dobre serce. Uratował życie żołnierzowi Tengila Parkowi, ponieważ uważał,  że tak są chwile, w których trzeba być człowiekiem. Zawsze postępował słusznie i rozsądnie. Kochał brata i zawsze się nim opiekował.

Uważam, Jonatan to wyjątkowy młodzieniec, który w swoim postępowaniu kierował się mądrością i dobrem. Cenił przyjaźń, wolność, w sposób pełen poświęcenie i miłości opiekował się młodszym bratem. Budził podziw i szacunek.