Udowodnij, że Bogurodzica nawiązuje do średniowiecznego motywu deesis.

Udowodnij, że Bogurodzica nawiązuje do średniowiecznego motywu deesis. Które podobieństwa między nią a zamieszczoną wyżej ikoną mogą świadczyć o uniwersalizmie kultury średniowiecznej ?

W pieśni religijnej Bogurodzica pojawiają się trzy postacie : Chrystus, Matka Boska oraz wspomniany jest Jan Chrzciciel. Postaci Świętych nawiązują do motywu deesis. Kompozycja deesis znana jest głównie z dzieł plastycznych, przedstawia trzy postacie, które są uporządkowane w określonej kolejności. To ona nadaje określoną wagę każdej postaci, określa jej znaczącą rolę w dziele.  Pośrodku znajduje się Chrystus – najważniejszy – symbolizuje Władcę oraz Sędziego.  Po prawym boku Chrystusa znajduje się Matka Boska , po lewej Jan Chrzciciel. Postaci pełnia bardzo ważną  rolę, mają być pośrednikami w najważniejszych ludzkich relacjach : między Chrystusem a człowiekiem.  Ludzie jako grzesznicy nie są godni, aby bezpośrednio zwrócić się do Chrystusa i prosić o łaskę oraz przebaczenie. Czyni to w ich imieniu Matka Boska, jej syn wysłucha jej próśb i zlituje się nad pełnymi pokory i skruchy grzesznikami.

W pieśni religijnej Bogurodzica Matka Boska też pośredniczy w  błagalnym dialogu między człowiekiem a Chrystusem. To ona jako Matka zwraca się do swojego Syna z prośbą o łaski na podczas życia doczesnego oraz pobyt w raju po śmierci.

Uniwersalizm kultury średniowiecznej wyraża się w pieśni oraz motywie deesis w stawianiu Chrystusa jako Władcy, ale też surowego Sędziego. Będzie on rozliczał ludzi z popełnionych grzechów, a Matka Boska będzie wstawiała się o łaski dla wierzących u swego świętego Syna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.