Porównaj biblijną opowieść o początkach z greckim mitem..

  Porównaj biblijną opowieść o początkach z greckim mitem o powstaniu świata. Jakie widzisz podobieństwo, a jakie różnice ?

          Według mitu greckiego świat narodził się z Chaosu, według Biblii w Ewangelii św. Jana Bóg ( Duch Boży ) stworzył świat. Według Biblii Bóg istniał zawsze, natomiast z w mitologii dopiero z czeluści, ciemności jaką był Chaosu wyłoniły się dwa pierwsze bóstwa: Uranos- Niebo oraz Gaja- Ziemia. Dzięki nim powstało pokolenie bogów. Z ich związku narodzili się cyklopi o oku w środku głowy, czyli kiklopowie oraz sturęcy, czyli hekatonchejrowie. Kiedy pojawili się bogowie, wtedy też narodziła się przyroda, woda, las, las i słońce oraz zwierzęta.
           Synów Uranos strącił do Czeluści Tartaru, Gaja poczuła nienawiść do męża za ten czyn. Wtedy zaczęła knuć spisek przeciwko władcy. Kronos pod wpływem matki strąciła Uranosa z tronu, a z jego krwi powstały Erynie, boginie zemsty.
          W mit grecki o powstania świata wpisany jest politezim, czyli wiara w istnienie wielu bogów. W biblijnej opowieści jest miejsce tylko na jednego Boga ( monoteizm ).
         Biblijny Bóg stwarza świat w ciągu sześciu, natomiast za powstanie świata mitologicznego odpowiedzialni są poszczególni bogowie: na przykład Demeter bogini urodzaju, Helios bóg słońca. Oba świata nie są doskonałe, w Biblii Ewa grzeszy nieposłuszeństwem i zrywa jabłko z drzewa mądrości, w mitologii okrutni bogowie walczą o władzę, bogowie mają wiele ludzkich cech, Hera wyróżniała się, że była zazdrosna, Hestia opiekuńcza, Dionizos łagodny. Bóg siódmego dnia odpoczął po stworzeniu świata, zachowuje się jak człowiek zmęczony pracą.

  Gerry Weber 300x250
  Taifun Mobile 250x250