Czy wiara pomaga w znoszeniu cierpienia ?

  Czy wiara pomaga w znoszeniu cierpienia ? Zgromadź argumenty na poparcie swojego stanowiska.

  Wiara z całą pewnością pomaga w znoszeniu cierpienia, dodaje siły oraz nadaje mu sens.
  Cierpienie może przybrać różną postać, może wynikać ze straty osoby bliskiej, nieuleczalnej choroby czy oskarżenia o niepopełnione czyny. Oblicza cierpienia są różne, każdy człowiek może niepowodzeniu życiowemu nadać rangę problemu lub nazwać ją cierpieniem. Zawsze jednak uczucia związane z chorobą czy śmiercią muszą stać się niewyobrażalnym cierpieniem. Jak poradzić sobie z takimi trudnymi uczuciami ?
  Wierzący mogą usprawiedliwiać pojawienie się cierpienia w ich życiu niepojętymi wyrokami boskimi. Podobnie jak Hiob zaufał Bogu, ludzie też nie starają się zrozumieć sensu cierpienia, jest to tajemnica nieprzenikniona dla człowieka, który możliwości pojmowania nie mogą równać z mądrością Boga. Jeżeli usprawiedliwimy pojawienie się cierpienia mądrością Boga, nadaje to sens bólowi związanemu ze śmiercią czy chorobą.
  Wiara zakłada też nagrodę po śmierci w raju dla wszystkich, którzy cierpią na ziemi. Dlatego pierwsi chrześcijanie ginąc na stosach rzymskich oprawców umierali ze śpiewem i modlitwą na ustach, wierzyli, że po śmierci Bóg ich nagrodzi szczęściem wiecznym. Ich cierpienia są dowodem wiary i mądrości Boga.
  Matka Teresa z Kalkuty pomagała cierpiącym, jednak zdawała sobie sprawę, że osoby, które same cierpiały potrafią zrozumieć ból innych. Człowiek, które nie doznał w życiu rozpaczy nie będzie umiał w pełni zrozumieć cierpienie innych, nie będzie potrafił pomóc. Cierpienie staje się zatem sposobem na zrozumienie innego człowieka.

  One thought on “Czy wiara pomaga w znoszeniu cierpienia ?”

  1. Anonim napisał(a):

   dziwne jest pierwsze zdanie „Wiara z całą pewnością pomaga w znoszeniu cierpienia, dodaje siły oraz nadaje mu sens.” czemu nadaje sens? cierpieniu?

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.