Czy wiara pomaga w znoszeniu cierpienia ?

REKLAMA
REKLAMA

Czy wiara pomaga w znoszeniu cierpienia ? Zgromadź argumenty na poparcie swojego stanowiska.

Wiara z całą pewnością pomaga w znoszeniu cierpienia, dodaje siły oraz nadaje mu sens.
Cierpienie może przybrać różną postać, może wynikać ze straty osoby bliskiej, nieuleczalnej choroby czy oskarżenia o niepopełnione czyny. Oblicza cierpienia są różne, każdy człowiek może niepowodzeniu życiowemu nadać rangę problemu lub nazwać ją cierpieniem. Zawsze jednak uczucia związane z chorobą czy śmiercią muszą stać się niewyobrażalnym cierpieniem. Jak poradzić sobie z takimi trudnymi uczuciami ?
Wierzący mogą usprawiedliwiać pojawienie się cierpienia w ich życiu niepojętymi wyrokami boskimi. Podobnie jak Hiob zaufał Bogu, ludzie też nie starają się zrozumieć sensu cierpienia, jest to tajemnica nieprzenikniona dla człowieka, który możliwości pojmowania nie mogą równać z mądrością Boga. Jeżeli usprawiedliwimy pojawienie się cierpienia mądrością Boga, nadaje to sens bólowi związanemu ze śmiercią czy chorobą.
Wiara zakłada też nagrodę po śmierci w raju dla wszystkich, którzy cierpią na ziemi. Dlatego pierwsi chrześcijanie ginąc na stosach rzymskich oprawców umierali ze śpiewem i modlitwą na ustach, wierzyli, że po śmierci Bóg ich nagrodzi szczęściem wiecznym. Ich cierpienia są dowodem wiary i mądrości Boga.
Matka Teresa z Kalkuty pomagała cierpiącym, jednak zdawała sobie sprawę, że osoby, które same cierpiały potrafią zrozumieć ból innych. Człowiek, które nie doznał w życiu rozpaczy nie będzie umiał w pełni zrozumieć cierpienie innych, nie będzie potrafił pomóc. Cierpienie staje się zatem sposobem na zrozumienie innego człowieka.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE