Charakterystyka pan Kleks

Głównym bohaterem powieści ,, Akademia pana Kleksa '' Jana Brzechwy jest Ambroży Kleks nauczyciel i wychowawca grupy chłopców uczących się w jego szkole.

Pan Kleks ukrywa się pod obszernymi ubraniami, więc nie można dokładnie opisać czy jest gruby, czy chudy. Nosi zawsze szerokie spodnie oraz długi surdut, który może być koloru bordowego lub czekoladowego. Ozdobą jego stroju jest cytrynowa kamizelka, guziki ze szkła i wysoki, sztywny kołnierzyk. Na szyi nosi aksamitną kokardę. W swoim oryginalnym stroju pan Kleks wygląda bardzo elegancko.

Olbrzymim atutem pana Kleksa jest wyjątkowa gęsta czupryna, która mieni się wszystkimi kolorami tęczy. Nie widać jego twarzy, którą zasłania czarna, nieuczesana broda. Na olbrzymim nosie znajdują się srebrne binokle. Nos pana Kleksa jest przekrzywiony w prawo lub lewo w zależności od pory roku. Od razu zwracają uwagę olbrzymie pomarańczowe wąsy. Swoim przenikliwym wzrokiem pan Kleks sprawia, że jego  rozmówcy starają się zawsze mówić prawdę.

Wyjątkowy nauczyciel zna myśli swoich uczniów, potrafi unosić się w powietrzu oraz przygotowywać potrawy z kolorowych farb. Zajęcia, które prowadzi w swojej akademii są niezwykle ciekawe i uwielbiane przez uczniów. Wprowadza oryginalne przedmioty jak na przykład lekcja kleksografii. Potrafi ożywiać fikcyjne postacie oraz rozmawiać z postaciami z bajek.

Uczniowie nigdy nie nudzą się na jego lekcjach i wierzą w mądrość swojego nauczyciela. Pan Kleks posiada ogromną wiedzę, jest wszechstronnie wykształcony, dzięki mądrości przekazanej mu przez chińskiego uczonego doktora Paj- Chi- Wo.

Pan Kleks zjada pigułki na porost włosów, a największym jego przysmakiem są motyle. Posiada też kolekcję piegów, pije magiczny napój, który pozwala mu przypomnieć sobie, co wydarzyło się poprzedniego dnia.

Uczniowie kochają swojego nauczyciela za jego wyrozumiałość, dobroć oraz łagodność. Wiedzą, że potrafi pomagać nie tylko każdej żywej istocie, ale też przedmiotom. W swojej pracowni ,,leczy  ‘’ chore sprzęty.

Ambroży Kleks to wspaniały nauczyciel oraz wyjątkowy, mądry i dobry człowiek.